A KézenFogva Alapítvány 1993 óta segíti az értelmi és halmozottan fogyatékos gyermekeket és felnőtteket. Az évek során tevékenységi körünk egyre szerteágazóbb lett, mára a fogyatékos emberek széles skáláját támogatjuk programjainkkal, melyeknek egyik kiemelt területe a családsegítés. A FECSKE Szolgálat ötlete már a KézenFogva Alapítvány 1993-as alapító okiratában is szerepelt, de megvalósítását csak jóval később egy pályázat elnyerése tette lehetővé 2007-ben. Ekkor indítottuk el a FECSKE modell programot.
A FECSKE Szolgálat, azaz a Fogyatékos Embereket nevelő Családok otthonában nyújtott időszakos Kísérés és Ellátás, elsősorban a családok tehermentesítését tűzte ki célul. Bár a szolgáltatás a fogyatékos személyre irányul, de annak érdekében, hogy a családtagokat tehermentesítse és hozzásegítse őket testi-lelki, mentális egészségük visszanyeréséhez vagy megtartásához, szociális kapcsolataik fenntartásához és munkaerő-piaci aktivitásuk megőrzéséhez és ezzel hozzájáruljon az egész család magasabb életminőségéhez.
Egy fogyatékos gyerek gondozása napi 24 órás feladat, ami állandó felelősség súlyával nehezedik az egész családra, úgy a szülőkre, mint az egészséges testvérekre. Az állandó jelenlétet igénylő gondozási feladatok miatt a szülők kiszorulnak az egészségügyi, kulturális illetve egyéb tevékenységekből, kapcsolataik beszűkülnek, társadalmi aktivitásuk csökken, testi-lelki egészségük is veszélybe kerülhet. Nehézségeket okoz számukra a munkahelyen való megfelelés és a munkahely megtartása is.
A fogyatékos gyermeket vagy felnőttet gondozó családok folyamatosan harcolnak az idővel és azzal a dilemmával, kire bízzák szerettüket, amikor valamilyen ügyintézés, bevásárlás vagy egyéb fontos teendő miatt el kell menniük otthonról néhány órára vagy a munkabeosztásuk miatt nem tudnak időben odaérni a nappali ellátó intézménybe, hogy hazavigyék a gyereket, és segítő családtagok, illetve barátok sem állnak rendelkezésére.
A hiányos intézményhálózat és a fogyatékosságból eredő plusz terhek és feladatok sokszor felőrlik a családok erejét, a társadalom peremére szorítják őket és a legtöbb esetben magukra maradnak gondjaikkal. A FECSKE Szolgálat alapvető feladata az, hogy segítse a fogyatékos családtaggal magukra maradt családokat azáltal, hogy a fogyatékos családtag számára otthoni felügyeletet biztosít.
A FECSKE Szolgálat megbízható, felkészült segítőt ún. „fecskét" küld a családhoz, aki kellő tapasztalattal és tudással rendelkezik fogyatékos személyek gondozása terén és akire a szülők nyugodtan rábízhatják gyermeküket. A fecske felügyel a fogyatékos személyre, ellátja a személyes szükségleteinek kielégítéséhez szükséges gondozási és alapápolási feladatokat (étkeztetés, tisztálkodás, öltözködés, mozgás-mozgatás, gyógyszerezés), elfoglaltságot biztosít a számára ismerős tevékenységekkel (játék, séta), ha szükséges kíséri az otthona és az ellátó intézmény (iskola, óvoda, napközi) között. A szolgáltatás, rugalmasan alkalmazkodva a családok élethelyzetéhez, a nap 24 órájában, a hét bármelyik napján igényelhető, havonta maximum 20 óra időtartamban. A szolgáltatást a fogyatékosság típusára, súlyossági fokára, a fogyatékos személy nemére és életkorára való tekintet nélkül igénybe lehet venni.
A FECSKE Szolgálat fenntartó, koordináló és szakmai irányító szerepét a KézenFogva Alapítvány tölti be, a közvetlen szolgáltatásnyújtás és a családokkal való kapcsolattartás partnerszervezeteken keresztül valósul meg.
A szolgáltató partnereink:
ÉFOÉSZ (Budapesten)
Értelmi Sérültek Gyöngyház Egyesülete (Pest megye: gödöllői, aszódi kistérség)
Debrecen Nagytemplomi Református Egyházközség Immánuel Otthon és Iskola (Hajdú megye)
Esőemberekért Egyesület (Komárom megye)
Székesfehérvári Csemete Alapítvány (Fejér megye)
ÉFOÉSZ Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Egyesülete (Szabolcs megye)
Jövőképünk
A FECSKE Hálózat olyan világot akar, amelyben a család a fogyatékos személlyel együtt élhet teljes értékű életet.
Küldetésünk
A FECSKE Hálózat a fogyatékos személyt ellátó családok esélyegyenlőségét rugalmasan és megbízhatóan segíti otthoni felügyelet és kísérés biztosításával Magyarország egész területén.
Értékeink
• fogyatékos embereket szerető, megbízható, felkészült, titoktartó munkatársakkal dolgozunk;
• jó minőségű, jól szervezett, átlátható és számon kérhető szolgáltatást nyújtunk a családok számára;
• dinamikusan fejlődő, az igényekre rugalmasan reagáló, együttműködő és elfogadó szervezet vagyunk.